Благодійний проект «Безхатченки: Моя хата – Україна», що відбувся на Запоріжській книжковій толоці, привернув увагу до справжніх причин і наслідків зростання кількості безпритульних в Україні, зокрема – у Запорізькій області.

Згідно з неофіційними даними, у Запорізькій області щороку фіксують близько 5000 осіб, які не мають власного житла. Це – колишні ув’язнені, повнолітні сироти, люди з інвалідністю, хворі на туберкульоз, СНІД, венеричні, інфекційні захворювання, алко- і наркозалежні, ігромани, особи, котрих позбавили житла родичі, боржники іпотечних кредитів тощо. А з 2014 року, у зв’язку зі зниженням соціально-економічного рівня життя і військових дій на Сході України, зубожіння населення і кількість безпритульних (у т.ч. переселенців без будинків) зросли у кілька разів.

Під час заходу були представлені болючі життєві історії людей, котрі після підтримки запоріжців отримали шанс на нове життя. Волонтери наголосили на допомозі конкретним особам без житла, а також – на необхідності термінової розробки і прийняття місцевою владою програми щодо зменшення у Запоріжжі і Запорізькій області рівня безпритульності (створення мережі притулків, пунктів обігріву, надання юридичної та медичної підтримки, реабілітаційних центрів тощо). На заході були зібрані контакти і підписи до Анкети-Звернення, на базі якої будуть розроблені подальші спільні кроки волонтерів і створено Петицію на захист прав безпритульних мешканців України.

Участь у заході взяли:

  • Віктор Мелінг – круглий сирота, слабозорий, тюремний стаж 31 рік,
  • Пилип Рожков – колишній наркозалежний і ув’язнений,
  • Сергій Бондаренко – вихованець дитбудинку, інвалід дитинства,
  • Олег Пономаренко – майор у відставці, офіцер спецназу, начальник охорони «Альфа-Омега» 1997-1998 рр. (він і його 81-річна мати Майя Іванівна – колишня бухгалтер АТ «Мотор Січ» – полишені житла за борги доньки – власниці кредиту).

Соціальний захід “Безхатченки: Моя хата – Україна” провели голова правління ГО “Милосердя Запоріжжя” Шабінем Гаджиєва і журналіст Олена Гулая. Подію підтримали Оргкомітет ЗКТ-2016 Ігор Гармаш, Олена Заставна, Микола Колодяжний; відомі письменники Валентин Терлецький, Олексій Чупа, Олесь Барліг; духовні особи і волонтери християнських та інших конфесій Запоріжжя; представники громадських організацій і політичних партій, ЗМІ. Організаторам висловив свою підтримку Юрій Ліфансе, голова Спільноти Святого Егідія в Україні (м. Київ). Знедоленим учасникам заходу необхідні предмети вжитку подарував “Дом канцелярии” м. Запоріжжя.

Під час заходу діяла фотовиставка про українських безхатченків, яку створили фотохудожники Запорізького фотоклубу Михайло Циткін та Олександр Максимов. Відеосюжети розробив телережисер Микита Шляхтунов. Фінальну пісню про Нашу Хату – Україну виконала авторка – переможниця Всеукраїнського конкурсу “Зіркафест. Єдина країна”, учениця ліцею № 99 м. Запоріжжя Дар’я Блохіна.

Організатори: Запорізька книжкова толока, ГО «Милосердя Запоріжжя», Центр соціальної реабілітації ГО «Ліберті» м. Запоріжжя, ГО «Центр підтримки безхатченків» м. Марганець Дніпровської області, ініціативні групи волонтерів православних, католицьких, протестантських та інших конфесій Запорізького краю.

Проект “Запорізька книжкова толока – 2016” виконується в рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Проект «Платформа громадських ініціатив «Простір можливостей»» реалізується ГО «Центр мистецтв «Арт-Простір» в рамках проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб», що є одною з Ініціатив інфраструктурної програми для України, які фінансуються німецьким урядом та виконуються німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Організаційний партнер – Запорізька міська рада.

(Фото – Андрій Глущенко)