Запорізька книжкова толока – це не тільки триденне книжкове свято, а й теплі літературні зустрічі «міжфестивального» періоду. Першим заходом, що ознаменував наближення до Толоки-2017, стала презентація книги Максима Дупешка – «Історія, варта цілого яблуневого саду».

Книга молодого письменника вже отрималав широкий резонанс, хоча побачила вона світ зовсім нещодавно. На початку нинішнього року її випустило чернівецьке «Видавництво 21». У романі перетинаються простори міста, національної пам’яті й особистої драми. Чернівці тут є і тлом, і контекстом, і дійовою особою, а читачеві пропонується «прогулятись» цим мультикультурним містом фактично з 30-х років ХХ століття і до наших днів.

Закономірно, що така тривала мандрівка, та ще й крізь трагічні сюжетні повороти історії не надто схожа на розвагу. Коли в одному з перших інтерв’ю Максим жартома назвав свою книгу «романом-екскурсією», влучна назва так сподобалась журналістам, що зрештою закріпилась у ЗМІ. Тепер автор зауважує, що якщо це й екскурсія, то не зовсім туристичними місцями. І все таки «Історія, варта цілого яблуневого саду» вийшла живою та життєствердною.

Щоб відкрити для себе Чернівці в часі та просторі, на гостинну зустріч у приміщенні Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки зібралися кілька десятків шанувальників сучасної української літератури. Модератором презентації став запорізький письменник і журналіст Олесь Барліг. Тематична багатошаровість роману спонукала говорити не лише про його персонажів, а про українську культуру й історію загалом, про ідентичність міст, про спільне та відмінне в книжкових образах Запоріжжя та Чернівців. Сам письменник наголошує: головне в його романі – не місто, а люди. Працюючи над книгою, він прагнув насамперед передати життя своїх героїв, щоб читач міг зрозуміти їх, а також їхні думки, мрії та вчинки. Переосмислення минулого та сучасності України через долі звичайних людей – на відміну від звичного огляду історії через дати й статистику – ось одна з головних задумок Максима Дупешка.

Окремою темою обговорення стало сторіччя початку Української революції. Адже досі в свідомості цілих поколінь мешканців України, особливо південно-східної, 1917 рік асоціюється переважно з подіями у Москві та Петербурзі. Натомість в Україні сто років тому розпочалися процеси, що відіграли історичну роль у розбудові національної державності. Повернення до цих подій та їх осмислення є надзвичайно важливим на тлі сучасності. Саме тому сторіччя Української революції, на думку Максима Дупешка, заслуговує стати однією з тем цьогорічної Запорізької книжкової толоки.

(Фото – Сергій Андрух)