Запоріжжя вже втретє поспіль завдяки вдячній та активній аудиторії проводитиме у жовтні Запорізьку книжкову толоку, зводячи нанівець старий стереотип про місто, далеке від культури і книжок, ба більше того, ділиться досвідом із Маріуполем, який почав готуватись до проведення власної Толоки навесні. Про це йшлося 27 вересня в Маріупольському державному університеті під час зустрічі оргкомітету Запорізької книжкової толоки з журналістами, студентами та громадськими активістами Маріуполя.

Книжкова толока орієнтована на молодь, що прагне до самореалізації, на науковців, перекладачів, які займаються самоосвітою, позаяк перекладацька школа у нас відсутня, на дітей, які щойно почали або тільки почнуть відкривати для себе надихаючий світ книжок, мистецтв, науки і техніки.

Містяни спрагло приймають книжкову толоку, бо то є для них дещо, чого вони були позбавлені довгий час, затиснуті стереотипом про заводчан, які не читають, провінційне місто, здатне відвідувати лише «радянського» або «шароварного» типу заходи. Цей стереотип кайданками висів на Запоріжжі, й досі – на Маріуполі.

Так, свого часу ніхто не вірив, що Запоріжжя здатне успішно створити потужну культурну подію. Як згадує Ігор Гармаш, директор ЗКТ, на початку «це була абсолютна авантюра, в хорошому сенсі слова. Організацію проекту взяла на себе громадська організація Центр мистецтв «АРТ-Простір», ми знайшли фінансову підтримку у фонду USAID. Я спілкувався із керівниками проектів («Форум видавців» та «Книжковий арсенал») у Києві й у Львові, і всі казали, що це нереально, у промисловому місті… Перший наш фестиваль відвідало 7,5 тисяч осіб. Видавництва привезли 70% російськомовної літератури. Україномовна література була розкуплена першого ж дня і видавництва дозамовляли собі ще. Другий фестиваль відвідало вже 10 тисяч».

Запорізька книжкова толока відтепер є брендом Запоріжжя і найпотужнішою культурною подією Сходу України. Навесні наступного року свою Книжкову толоку зорганізує Маріуполь. В цьому йому поможуть двадцятеро студентів МДУ – екологи, менеджери, юристи, філологи, представники інших спеціальностей. Для їхньої підготовки організаторами ЗКТ буде проведено кілька зустрічей й обговорень, після чого студенти візьмуть безпосередню участь у проведенні запорізької книжкової толоки в жовтні. Цей вишкіл дасть їм змогу організувати власний фестиваль.

Є вже згода на проведення фестивалю з Маріупольською міською радою, Маріупольським державним університетом, Маріупольською спілкою молоді, які одразу відгукнулися.
«Маріупольський державний університет виступає партнером й робить все, щоб Маріуполь сприймався не тільки як розумне місто, а й як місто, яке читає, в першу чергу», – підкреслив активну позицію щодо проведення Книжкової толоки Микола Трофименко, проректор МДУ.

Таким чином, ініціатива до культурного саморозвитку народжується на місцях, без директив «згори». «Ми хочемо розповсюджувати таку тенденцію, коли люди в більш-менш укрупнених містах самі ініціюють процеси. Це є партисипація, – пояснив Ігор Гармаш. – Під час Толоки приїздить Тетяна Терен (директорка Інституту книги) із командою культурних менеджерів, й буде проведена дискусія на тему того, яким чином нам домогтися децентралізації культурних процесів в Україні, підтримати місцеві осередки активності, фестивалі, проекти».

Запорізька книжкова толока – мистецький фестиваль, до якого входять багато напрямків мистецтва, дотичних до книжки. Це документальне кіно, театр, музеї, музика й тому подібне.

Під час першої зустрічі з маріупольськими студентами та громадськими активістами Олена Заставна, програмна директорка Толоки, поділилася планами щодо цьогорічного фестивалю в Запоріжжі:
– приїдуть бібліотекарі із Хмельницького для обміну досвідом та участі в дискусії щодо проблем бібліотек;
– відбудуться фахові дискусії для перекладачів;
– діятиме окремий історичний майданчик, присвячений 100-річчю Української національної республіки та 90 років Дніпробуду;
– діятиме антидискримінаційний майданчик, на якому будуть обговорюватись гендерні питання, проблеми людей з інвалідністю, насильства в сім’ї й інші табуйовані теми;
– приїдуть видавництва, книгарні, письменники – зокрема, будуть Любко Дереш, Павло Вольвач, Макс Кідрук та інші;
– відбудеться музично-поетична ніч для молоді;
– діятиме майданчик для дітей, з анімаційними студіями, майстер-класами з рукоділля, читаннями – «Книголісся»,
– майданчик робототехніки для дітей та підлітків;
– зона майстер-класів – «Візія книжки» – майданчик, на який запрошуються каліграфи та художники, й багато-багато іншого.

_______________

Зустріч відбулася в межах Проекту “Запорізька книжкова толока – 2017”, що виконується в рамках проекту “Зміцнення громадської довіри”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)