“Війна за свідомість” – саме так називається книга Віктора Брехуненка, презентована відвідувач(к)ам Запорізької книжкової толоки членом Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Сергієм Білівненком. Ідеться у ній про найвідоміші російські міфи про Україну та причину їх формування.

“Будь-якій війні передує ідеологічна війна, – зауважив Сергій Білівненко. – Ситуація, яка склалася між Росією та Україною, не виняткова. Росія, як і будь яка інша колонізаторська країна, створює міфологію, а наша місія – донести свій голос”.

Таку тенденцію до створення міфів можна побачити на прикладі Англії, яка у свій час створила поняття «білої людини», що несе цивілізаторську місію, допомагає іншим народам піднятися вище на культурному рівні. Країни-колонізатори зазвичай позиціонують себе як спасителів, помічників, і Росія – не виняток.

Перший російський міф: Україна – не держава, а просто територія. «Україна – це навіть не держава! Що таке Україна? Частина її території – Східна Європа, а частина, і значна, подарована нами!» (В. Путін до Джорджа Буша, квітень 2008 р.) Тобто цивілізаційний код України – бути частиною «русского міра», саме ця ідея і є ключовою.

З неї витікає інший міф: Україна – нація селюків, які чекають, поки їх колонізують та цивілізують.

Слідом за ним наступний міф – міста в Україні почали створюватися і розвиватися лише з приходом російської влади. “Для розвіювання цього міфу достатньо просто покопатись в архівах, – зазначив Сергій Білівненко, – Катерина ІІ не побудувала Катеринослав чи Одесу, вона скоріше їх перейменувала. Катеринослав утворився з міста Новий Кодак, що знаходився на правому березі Дніпра, навпроти гирла річки Самара, а Одеса – поселення Хаджибей, яке було приписане до татарського округу”.

Також дослідник наголосив на міфові, який сягає ще часів Петра І і активно пропагується Росією зараз, – що Європа прагне роз’єднати два братніх народи: українців і росіян. “Досить активно просувається ідея об’єднання братських народів, яка замінює реальність: колонізацію українців росіянами, – наголосив спікер, – бо ж брати не мають чинити супротиву, а мають здатися, зберегти сім’ю. Богдан Хмельницький в Росії зазвичай виступає в ролі одного з головних ідеологів об’єднання двох народів, у той час як сам гетьман вважав це вимушеним кроком”.

Про це та більше можна прочитати в книгах Віктора Брехуненка «Війна за свідомість» та «Братня навала».