Вперше на Запорізькій книжковій толоці відбулася професійна панельна дискусія “Культурний менеджмент. Перспективи децентралізації”, організована Українським інститутом книги та Центром мистецтв “Арт-Простір”. Участь у ній взяли: директор Запорізької книжкової толоки Ігор Гармаш, директорка Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть, директорка Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Lutsk Ельвіра Яцута і директорка Українського інституту книги Тетяна Терен, котра модерувала захід.

Як зауважила пані Тетяна, у суспільстві існує стереотип, що культурне життя зосереджене переважно у великих містах – насамперед у Києві та Львові. Насправді культурні події виникають і в інших містах, прикладом чого є Запорізька толока. На сьогодні вона – третя за масштабом літературна подія України.

За словами Ігоря Гармаша, ідея виникла в Асамблеї діячів культури Запоріжжя, створеної під час Майдану і як реакція на Майдан, бо першопричиною всіх радикальних проявів у суспільстві, на його переконання, є недостатній рівень культури і взаєморозуміння. Організатори і Львівського форуму видавців і Книжкового арсеналу стверджували, що робити подібний фестиваль у Запоріжжі – марна справа. Саме це і підштовхнуло його організувати. “Мова йде про те, що в промисловому місті можна зробити культурний стартап, і успішний. Це значить, що цей досвід треба вивчити і мережуватися з успішними українськими проектами”, – зауважив Ігор Гармаш.

Перший такий крок уже було зроблено – проведено фестиваль у селищі міського типу Чернігівці Запорізької області, а в квітні 2018 року відбудеться Маріупольська книжкова толока.

Ельвіра Яцута також вважає, що потрібно розвивати культуру в малих містах. Саме тому вона й подалася з Максом Кідруком у тур Україною, який охоплює сто міст і містечок України : “Я побачила, наскільки в регіонах це потрібно. Тобто, коли ми з вами тут говоримо про якісь новинки, забуваємо, що закрилися самі на собі. А там є величезна кількість людей, для яких розповідь Кідрука про Мексику – це щось за гранню фантастики. В районах дуже потребують того, щоб ми до них ішли”.

Кожен регіон, безумовно, має свої особливості, тож і двох однакових культурних подій бути не може. Зокрема, у Черкасах, за словами Людмили Фіть, усе починалося з аукціону, потім – театральний фестиваль, однак співпраця з письменниками розпочалася після приїзду Івана Малковича, і ця діяльність згодом переросла у фестиваль. “Для мене показником була та енергія, з якою підходили люди. Ти розумієш, яка може бути класна подія, наскільки це піднімає дух міста”, – зазначила пані Людмила.

Такі дискусії і міжрегіональні візити важливі для менеджерів культури, адже потрібно чути одні одних і розуміти, куди розвиватися, гуртуватися для спільних, масштабних проектів.

Візит директорки Українського інституту книги Тетяни Терен у Запоріжжя – один із кроків для знайомства з активістами у сфері культури. Він був закріплений зустрічами з заступником Запорізького міського голови Анатолієм Пустоваровим та керівницею апарату Запорізької ОДА Зінаїдою Бойко, на яких ішлося про розвиток галузі книговидання та книгочитання в регіоні.